Ljeto u nama budi želju za odlaskom na odmor, kupanjem u moru i raznim sitnim radostima koje donose sunčani dani.
Uz sve vezano uz odmor i opuštanje, ljeto nam donosi zenit okusa u većini voća i povrća. I tada, baš tada te okuse nekako treba pokušati zarobiti. Odgovor na sve to je: zimnica.
Nešto voća i povrća imamo u našem vrtu i to prilično uspješno uzgajamo. Ove godine, nažalost, zbog vremenskih nepogoda nismo uspjeli sačuvati nijedan plod marelice. Ali imamo odlične rajčice, kelj, mrkvu, bundeve, bilo je i jagoda, krastavaca…
Sve ono što nemamo nabavimo u METRO trgovini. Zadnjih dana tamo, osim nekoliko odličnih redovnih kataloga, imaju i onaj kojemu je tema baš zimnica. Prelistajte ga, ima odličnih savjeta kako da vaša zimnica bude zanimljiva i originalna. A tu su i proizvodi po odličnim cijenama.
Najbolje od svega je da već neko vrijeme u METRO-u mogu kupovati i fizičke osobe uz METRO Foodie Club karticu koja vam na mail u online obliku stiže unutar nekoliko sati.
Mi smo se ovaj put, nakon što smo u srpnju već uspješno napunili desetak staklenki pekmeza od marelice, odlučili kupiti veću količinu paprike ajvarke koja se ovih dana u METRO trgovinama prodaje po 8,12 kn (s PDV-om). Upogonili smo grill uz drvene daščice i drveni ugljen i bacili se na pečenje gotovo deset rundi paprike i patlidžana. Zadnju rundu smo snimili sretni što smo pri kraju s vrućim dijelom posla. Nakon te faze slijedilo je ljuštenje paprika i glavni dio posla, sjediniti sve sastojke našeg ljutog ajvara.
Ono što smo također ovaj put kupili u našoj METRO trgovini u Sesvetama je više vrste gljiva – zlatne i bijele šampinjone i gljive jablanovače. Kupili smo i začinsko bilje kojim METRO obiluje, a o bilju, povrću i gljivama pisali smo već u nekoliko navrata.
Miks gljiva odlučili smo lagano ukiseliti kako bismo tijekom jeseni, zime i proljeća imali fora salatu uz neka mesna jela, umake i slično.
U nastavku donosimo taj recept kao i recept za tradicionalno jelo u Srijemu u kojem je zimnica važan običaj kao uostalom i u ostatku Hrvatske.
Kad zimnica igra glavnu ulogu – recept za tradicionalno jelo od kiselog kupusa i ostali savjeti
Napunili smo vreće za našu akciju Zimnica 2021. u METRO centru Sesvete. Od staklenki kojih tamo ima raznih veličina, s patentnim zatvaračima ili s običnim limenim poklopcima (kakve smo mi uzeli). Na kraju smo naše jednostavne manje staklenke ukrasili materijalom povrh i vezivanjem tankog užeta.
Ovo ljeto naša prva petorka staklenki je u sastavu: slatki feferoni, pekmez od marelice, ukiseljen crveni kupus, ukiseljene mlade mrkvice i miks ukiseljenih gljiva.
Prvo ćemo vam napisati recept za ukiseljeni miks gljiva, a zatim i jednostavni recept za pirjani kiseli kupus uz (opcionalno) dodatak mesnatog špeka.
Za 2 manje staklenke (od po 360 ml) ukiseljenih gljiva potrebno nam je:
250 g zlatnih šampinjona
250 g bijelih šampinjona
150 g jablanovača
200 ml bijelog alkoholnog octa
600 ml vode
1 žlica soli, 1 žlica šećera
ljubičaste lučice, ružmarin, limun, kopar, timijan, papar u zrnu, 1 režanj češnjaka
Gljive operemo, prelijemo malom količinom vode (npr. 1.5 dcl) te dodati 30 ml octa. Na laganoj vatri prokuhati do vrenja.
U drugoj posudi stavimo do pol litre vode uz 150 ml octa, dodamo začinsko bilje i papar u zrnu i narežemo 3, 4 šnite limuna. Prokuhamo paralelno i to.
Gljive su gotove za desetak minuta. Procijedimo ih.
Punimo staklenke gljivama (ne do vrha, ostavimo barem 1/4 pri vrhu za nalijevanje kisele otopine). U čiste i sterilizirane staklenke ulijemo otopinu do pred vrh, pričekamo da se prohladi i čvrsto zatvorimo poklopac. Čuvati na hladnijem tamnom mjestu.
Pirjani kiseli kupus
Skoro svake godine kiselimo kupus sami i držimo ga u plastičnoj bačvi na potkrovlju, dobro zatvoren kako ne bi širio opojne mirise. Ne moramo spominjati koliko nam tijekom cijele godine dobro dođe za razna mahom zimska jela – od sarme nadalje.
Ipak, ovaj put bismo s vama podijelili jednostavan tradicionalni recept kakav u Srijemu spravljaju već stoljećima.
Kako ove godine nismo još kiselili kupus (osim iznad nekoliko prigodnih staklenki crvenog) kupili smo glavicu u METRO centru. Mi smo kupili cijelu glavicu od cca 1.2 kg, pola je bilo dovoljno. Ne želite li ribati ili rezati nožem kupus, kupite naribani.
Kiseljenje kupusa, uzgred, odrađujemo krajem listopada kako bi nekih mjesec dana nakon toga imali finu količinu domaćih ukiseljenih glavica kupusa.
Za ovo jelo za 4 osobe trebamo:
600 g naribanog kiselog kupusa
150 g mesnatog špeka (može i panceta)
papar u zrnu, ulje, voda, sol
Prvih 30 minuta na laganoj vatri u dubokoj tavi ili dubljoj posudi pirjamo kiseli kupus s 2 dcl vode i malo ulja (do 0.7 dcl). Papar dodamo na početku. Kada vode nestane, dodati još po 1 dcl u 1, 2 navrata zatreba li.
Nakon pola sata sadržaj prebacimo u posudu koja može ići u pećnicu i dovršimo nekih 15 minuta na 180 stupnjeva. Naš odabir bila je glinena posuda.
Doliti malo vode ukoliko bude potrebno. Zadnjih 8 minuta povrh stavimo nekoliko šnita špeka (ukoliko ste vegetarijanci ništa od toga, jasno). Od 8 minuta zadnje 2 stavimo gornju “roštilj” varijantu pečenja, kako bi špek i kupus pri vrhu dobili miris i okus finog pečenog jela.
Ovo jelo zasitno je i vrlo ukusno, a priprema se vrlo jednostavno. Uz to, na njega ćete potrošiti tek oko 30 kuna za 4 osobe. Eto kako zimnica pomaže i u kućnom budžetu. O vitaminu C kada je riječ o kiselom kupusu da i ne pričamo.
Za desert uvijek možete pojesti žlicu domaćeg pekmeza od marelice, a to nam je ponekad i doručak, uz šnitu finog kruha i namazan maslac pod pekmezom.
Za fotografiranje smo ponosno koristili stolnjak i ukrasnu krpu koje su u posjedu naše obitelji preko 60 godina, a vezeni su od strane jedne od naših baka. Osim materijalne vrijednosti za nas imaju i onu važniju – emotivnu vrijednost.
Tradicija je tu da se poštuje i čuva, a zimnica je neupitno dio naše tradicije. To što ćemo više od pola staklenki na kraju podijeliti prijateljima oko Božića i pri ostalim posjetima manje je važno. Dapače, neka što više ljudi uživa u plodovima prirode.
fotografije: Eat Out Zagreb