Volimo domaće kolače. A blagdane pred nama dodatno će ukrasiti mnogi tradicionalni kolači starih receptura. Donosimo vam naš uži izbor, ali i jedan recept koji nam je još prije 30 godina zapisala draga baka.
Zaluta tu i poneki recept poput domaćih kremšnita – jer volimo kremšnite – i nekad izrađujemo tijesto, a nekad se oslonimo na kupovno lisnato.
Ostalo, imamo li vremena, mijesimo sami. I to je zanimacija u kojoj sudjeluju cijele obitelji našeg tima, kada i tko može i želi. A žele, što je super za konačan rezultat. Jer kad u drugoj polovici prosinca napravimo te sitne (i one manje sitne) kolače, želimo da nam potraju do dočeka nove godine.
Evo koji kolači se pripremaju pred blagdane i gdje kupiti dobre sastojke povoljnih cijena
Ovo, naravno, pišemo iz naše perspektive i iskustva zadnjih godina. Najviše uživamo u tradicionalnim kolačima, međutim prepuštamo svakom da odabere i doda ponešto što najviše voli i izvan ovog popisa.
U našem popisu sigurno su ovi kolači: medenjaci, linzeri, mađarice, orahnjača, makovnjača, londoneri, oblatne (nekad pripremimo čokoladne, nekad s limunovom kremom), šape (šapice), kuglof, božićni kruh Stollen, rožata… Je l’ dosta?
Evo, s obzirom na to da smo krenuli s izradom kolača, vidjet ćemo do kuda ćemo dogurati i koji će se kolači još ugurati u ovaj popis.
Medenjake smo krenuli raditi još pred kraj Svjetskog prvenstva u nogometu na kojem smo zauzeli fantastično treće mjesto (bravo za Vatrene!). Nije ni čudo da smo dobili inspiraciju za medenjake, jer se skupilo veće društvo za koje su ti fora medenjaci baš stvoreni. A najmlađi u obitelji pokazali su umješnost u pripremi kolača, na čemu im čestitamo.
Kada se detaljnije posvetimo medenjacima i kada cijele obitelji ne trese vatrena groznica, onda i medenjaci budu preciziniji. Ali nije sve u preciznosti – nešto je i u obiteljskom timskom radu, zar ne?
Božićni kuglof uglavnom pripremamo uz dodatak limunove i narančine korice i malo limunovog soka te malo cimeta, da nam ponudi te tako poznate i fine zimske arome.
Rožatu radimo tik pred Božić i jedemo je ta 2, 3 dana. Delikatan je to kolač, nama vrlo drag, kojega smo po izvrsnoj recepturi uz čokoladnu tortu zadnji put jeli prije nekoliko tjedana u ribljem restoranu Bota Šare u Zagrebu.
Makovnjača + Bakin recept
Dakle, makovnjača… uz orahnjaču vjerojatno najčešće viđen kolač u našim domovima. U našim obiteljima priprema se stoljećima, a recept jedne od naših baka prepisat ćemo ovdje, dijelom da vam ponudimo mogućnost da ga pripremite i vi, a dijelom i kao zahvalu baki. Ona je taj recept, inače, prepisala od svoje majke.
Odmah moramo spomenuti da smo po sastojke za kolače skočili u Lidl, tamo već tjednima imaju odličnu Belbake ponudu. Njihov mljeveni mak u ljubičastom omotu je, po nama, najbolji mljeveni mak na našem tržištu. S njim nikad nismo imali problema – uvijek je u vrhunskoj kondiciji, sočan i odlično mljeven.
Recept:
Tijesto
450g Belbake mekog brašna
80g šećera
2 žlice ulja
2,5 dcl Pilos trajnog mlijeka
1 Belbake suhi kvasac
1 cijelo jaje + 1 žumanjak
Premaz za tijesto: 150g maslaca Mega Milk ili Okusi zavičaja (oba su u Lidlu), 1 žumanjak i žličica šećera, između prstiju soli
Nadjev
400g Belbake mljevenog maka
1,5 dcl Pilos trajnog mlijeka
1 Belbake vanilin šećer
ribana kora jednog limuna
po želji šaka grožđica
Postupak:
Tijesto umijesimo i pustimo da se digne na toplom (možete prekriti krpom, dajte mu sat vremena da se udvostruči). Nakon toga ćemo tijesto prerezati na 4 podjednaka dijela i svaki premazati s miksom lagano otopljenog maslaca, žumanjka, šećera i soli. Znamo nekoliko recepata za makovnjaču – moramo priznati da niti u jednom ovaj korak nismo vidjeli. No to na koncu daje sočnost i mekoću kolaču, a naravno i dublje okuse.
Kada imamo ovakva 4 premazana dijela, sjedimo ih u 2, tako da jedan složimo preko drugog i tako i za druga dva. Dobit ćemo 2 dijela koja nakon dodatnih 15 minuta odmaranja razvaljamo na dimenziju pleha i punimo smjesom nadjeva.
Za nadjev u vruće prokuhano mlijeko pažljivo umiješamo sastojke, dok limunovu koricu ubacimo na kraju, kada se nadjev prohladi. Nakon što je nadjev prohlađen i tek topao, mažemo ga na razvaljano tijesto. Stavljamo peći na 200°C nekih 40 minuta (stupnjevi i minute, naravno, ovise o vašoj pećnici. Ubodite na kraju čačkalicom kroz kolač i vidite je li pečen. Ponavljamo: grožđice ubacite po želji, može i bez njih.
Od ovog tjedna krenula je dodatna Belbake ponuda u kojoj možete naći sve za kolače, a mi smo već prošlih dana nabavili maslac, mlijeko, ukrasne zvjezdice i puslice i sve što će nam kolače i tortu učiniti neodoljivim ljepotama. Sada smo tome dodali dodatnu zalihu jaja Okusi zavičaja iz podnog uzgoja, prašak za pecivo, vanilin šećer, kvasac, kakao – sve iz Belbake ponude, orašaste plodove po izvanrednim cijenama (bademi i orasi su ispod 50kn/kg (!), a lješnjak oko 55 kn/kg. Jesmo li vam uopće napisali da planiramo oko Božića napraviti i čokoladnu tortu? Evo, sad jesmo.
Ovu selekciju kolača obožavamo, no hoće li ovo biti kraj naših planova za blagdane? Javimo vam za koji dan… U svakom slučaju, uz Lidlovu Belbake ponudu recept od bake bio je gotov bez imalo problema.
Sadržaj je kreiran u suradnji s tvrtkom Lidl Hrvatska
fotografije: Eat Out Zagreb (© Sva prava zadržana) , Pexels