Donosimo vam šokantno dobre vijesti: u Iločkim podrumima uspjeli su u prilično kratkom vremenu realizirati uistinu čudesne novosti unutar Turističkog naselja Stari podrum. Ovih dana realizirali su velebne projekte te uz promociju obnovljene jezgre u suradnji s Gradom Ilokom napravili lijepu prezentaciju. Uz to, u Iločkim podrumima po tko zna koji put pokazali su kako su jedna od najsnažnijih i najvažnijih vinarija naše šire regije svih vremena.
Prva vijest upravo je nevjerojatno uspjela obnova stare Žitnice s dvanaest dvokrevetnih soba u kategoriji četiri zvjezdice koja sada nosi ime Granarium. U nastavku pogledajte izgled ovog zdanja, kao i svjetski izgled obnovljenog dijela starog podruma. Za ovu prigodu u Iločkim podrumima su odlučili pretpremijerno predstaviti i čak tri nova vina pod novom etiketom Sofija.
Više je razina zbog koje je ovaj krasan projekt iznimno važan kako za istočni dio Hrvatske, tako i za širu regiju. Razvoj turizma i mogućnost povećanja smještajnog kapaciteta u Iloku prvi je od njih. Uzevši u obzir razinu na kojoj je rekonstrukcija izvedena uspjeh projekta tim je veći. Da do kraja konkretiziramo, s obzirom na to da se radi o zgradi iz druge polovice 18. stoljeća koja je uvrštena u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, obnova zgrade tekla je vrlo polako i rigorozno te u gabaritima tog negdašnjeg imanja obitelji Odescalchi. Znatno su tome pomogli sredstva EU fondova pa su ovo zdanje, uz Javni poziv Ministarstva kulture za obnovu kulturne baštine na području Slavonije i Baranje, uspjeli realizirati uz subvencije od čak 75%.
Tik do ulaza u dvorište Turističkog naselja Stari podrum smjestio se, dakle, Granarium s 12 soba, ali koji metar dalje je i još jedna uspješno obnovljena zgrada – Podrumareva kuća. Ona sadrži dva dvosobna apartmana te dva uredska prostora za djelatnike Turističkog naselja Stari podrum.
Ono što nas je razveselilo na samom dolasku, a protegnulo se do samog kraja našeg boravka, velika je gostoljubivost djelatnica iz turističkog sektora počevši od recepcije. Ljubaznost, susretljivost i podignuta razina požrtvovnosti djelatnika prema gostima uvijek je ugodna, ali se ne podrazumijeva sama po sebi. Baš zato dodatni napor koji su u Iločkim podrumima uložili u ovom segmentu zaslužuje i ovu našu zasebnu napomenu.
Vratimo se na Granarium. Počnimo od prizemlja – tamo je smješten prostor sa stolovima koji će vrlo uskoro, pretpostavljamo, postati prostor za doručke, a potentan je i za prezentacije i grupne evente do 30 ljudi. Molimo uzmite u obzir da je ovo naše viđenje kao prvih gostiju pa dopuštamo da u Iločkim podrumima idućih mjeseci odluče i drugačije od naših pretpostavki.
Tihim dizalom ili stepenicama stižemo do prvog kata gdje smo i bili smješteni. Hodnik naših soba najbolje otkriva stil obnovljene zgrade koji je ostao identičan onom iz prvotno izgrađene nastambe.
Sobe su vrlo prostrane te vizualno prate elemente koje smo sreli od ulaza. Prevladavaju ugodne boje drveta uz opuštajuće sivu. Vrlo važan detalj su prozori soba koji su dimenzijama manji od uobičajenih – naravno poradi striktnih konzervatorskih pravila kulturnog dobra.
Upravo ti prozori, a obratite pozornost i na debljinu zidova (najbolje vidljivo pri prozorima), dodatni su adut ovog zdanja. Izgledaju tajanstveno, moćno i daju dojam butiknog dvorca te tako Granarium čine drugačijim od svih građevina u nas. Izvana prozori imaju i elegantne drvene kapke koji, po želji, mogu djelomično ili potpuno zamračiti sobu.
Drvene grede na stropu sobe pružaju ugođaj tradicije i topline, a velike kupaonice s lijepom interpolacijom modernog walk-in tuša sa sobama stilski čine krasnu cjelinu. U sobama se nalaze i sef te mini bar. Madraci su vrlo udobni, a krevet je velik. Ono najvažnije: cijelim prostorom, kao i vani, vlada potpuni mir što je izuzetno važno za kvalitetan odmor.
Kada smo prije dvije godine posjetili Iločke podrume, odsjeli smo doslovno uz vinograd ladanjskog imanja Principovac. Uz tamošnjih 6 udobnih apartmana u kategoriji 4 zvjezdice te dosadašnjih 18 dvokreventih soba kraj Starog podruma kategorizacije 3 zvjezdice, ovih novih 12 soba Granariuma u kategoriji četiri zvjezdice lijepo unapređuju turističku ponudu Grada Iloka.
Cijena smještaja u novom Granarium objektu iznosi 110€ za dvokrevetnu sobu (dakle za dvije osobe), a ukoliko sobu unajmljuje jedna osoba cijena je 80€. U cijenu je uračunat i doručak.
Ručak u Starom podrumu klasik je koji bismo rado imali u blizini i češće. Osim što smo za ručak jeli finu juneću juhu s domaćim rezancima, za večeru smo kušali i vrlo ukusnu krem juhu od šparoga koju Stari podrum ima u zasebnom sezonskom (proljetnom) jelovniku. Dodatak sezonskog skraćenog jelovnika klasičnom dobra je odluka menadžmenta restorana Stari podrum.
Kad smo kod klasičnih jela izvrsnih uz pratnju svježih vina Iločkih podruma (naš odabir bila je Graševina Vrhunska 2022.), ne bi bilo pravedno zaboraviti filete soma u sjemenkama te njihov domaći fiš s ribom bez kostiju. Tradicionalni ambijent Starog podruma je svevremen te je kao stvoren za kakvu proslavu uz lokalne tamburaše. Za hladnijih dana (a još vrlo kratko nas prate ponešto promjenjive temperature) ovdje znaju zapaliti i otvorenu vatru što daje posebni ugođaj.
Nakon ručka i prigodnog programa u restoranu Stari podrum uz vođenu pratnju otišli smo na otvorenje obnovljenih zidina u staroj gradskoj jezgri Iloka. Zidine su od Starog podruma udaljene tek jednu minutu laganog hoda pa je ovo i naša topla preporuka uz posjet Iločkim podrumima, jer je pogled sa zidina vrlo zanimljiv. Obilazak se može dogovoriti s osobljem Turističke zajednice Grada Iloka na boj telefona 032 590 020 ili mail info@turizamilok.hr ili pak s osobljem Muzeja Grada Iloka.
Ekskluzivno: Novoobnovljeni podrum kojeg su predstavili u Iločkim podrumima na svjetskoj je razini. Pretpremijerno smo kušali tri nova vina
Podrum na razini -2 nalazi se odmah uz stražnju terasu restorana Stari podrum. Do njega se spuštamo niz četrdesetak lijepih stepenica i tada se pred nama pruža prava koncertna dvorana u kojoj glavni akteri nisu dirigent i orkestar, već tisuće mahom arhivskih boca i goleme stare bačve koje simboliziraju bogatu prošlost i tradiciju Iločkih podruma. Podrum je impozantne visine svoda i uz vrlo precizno poslagane stalaže za boce od drveta i opeke.
I dok su uzvanici još pod dojmom, pomalo u nevjerici razgledavali novoobnovljeni podrum, obratila nam se voditeljica odnosa za javnost Iločkih podruma, gđa Vesna Štajner koja je predstavila obnovljeni podrum i pravu ekskluzivu: tri nova vina odležana u drvenim bačvama koja će kroz nekoliko mjeseci biti na policama vinoteka.
Predala je potom gđa Štajner mikrofon savjetniku Iločkih podruma za vinogradarstvo, enologu g. Robertu Brkiću, koji je predstavio nešto potpuno novo i drugačije u bogatoj paleti vina Iločkih podruma: tri vina kojima je zajedničko odležavanje u drvetu, kao i položaj Sofija.
Tako su ta tri vina iz 2021. godine – Sofija Graševina 2021., Sofija Cuvée bijeli 2021. te Sofija Cabernet Sauvignon 2021. Iločkih podruma dobili i zasebno ime, izgled etikete te oblik boce.
Sve je u novoj liniji Sofija zapravo drugačije od dosadašnje ponude vina u Iločkim podrumima, uz napomenu kako je ovo vino tek napunjeno u boce i da su etikete s naših fotografija tek nacrt još bogatijih vizualizacija koje će osvanuti kroz nekoliko mjeseci na tržištu.
Iako je vino tek napunjeno u boce pa se konačni dosezi ovih vina trebaju ocijeniti nakon što vino odleži još mjesecima u boci, možemo procijeniti arome i karakter svakog od vina, kao i njihov potencijal.
Sofija Graševina 2021., kao i ostala dva vina iz nove serije Sofija Iločkih podruma, u bačvi je odležala dvije godine i netom je napunjena u boce. Položaj Sofija je tik uz Dunav gdje stalno pirka vjetrić što, pak, pomaže grožđu ostati otpornim na niz bolesti.
Ova graševina odležana u velikim bačvama (od 5000 litara) u čaši je elegantno zlaćana, a na miris je slojevita i primarno voćna – zrele breskve, citrusi te elegantne začinske arome drveta koje ne prekrivaju sortnost graševine. Dapače, daju joj plemenitu slojevitost. U ustima voćnost i krasne kiseline nagovještavaju dugogodišnje trajanje ovog vina na najvišoj razini. Ovim vinom Iločki podrumi vrlo vjerojatno su dobili još jednu kultnu graševinu koja ima poveznicu s prepoznatljivim potpisom majstora enologa iz Iločkih podruma, ali je u isto vrijeme ona posve drugačija.
Kako bi pružilo maksimalno uživanje u aromama, preporučujemo ovo vino tek lagano ohladiti, nipošto ne previše. Također, dajte mu vremena u nešto većoj čaši. Isto vrijedi za sva tri vina.
Sofija Cuvée bijeli 2021. mješavina je sorti graševina i chardonnay u omjeru 70/30%. Kao i prvo vino i ovo je odležalo dvije godine u drvetu. Nježno žute boje je, a osim voćno-citrusnih aroma osjetimo i arome badema te elegantno drvo. Krasno balansirano vino kojemu dodatnu eleganciju daje Chardonnay, a razina alkohola je 12,5% (sva tri vina imaju isti postotak). Dugo traje u ustima i gastronomski je vrlo potentno, točnije od toplih predjela do ozbiljnih glavnih jela od piletine i ribe.
Sofija Cabernet Sauvignon 2021. Iločkih podruma pravi je biser. Kako već godinama rado pijemo Frankovku Iločkih podruma znalo nam je biti žao da osim nje i Kapistrana crnog Iločki nemaju još poneko crno vino. Sofijom Cabernet Sauvignon naše želje su itekako uslišane. I više od toga.
Ova tamna Sofija je aromatski izuzetna, slojevita i zavodljiva. Balansirano voćna i začinska – od višnje, šljive i vanilije preko kože i dima. Uz sve, ostavlja dojam francuske elegancije, iako je odležavala u kombiniranim bačvama (500 i 225 litara). Kao i prva dva vina i ovo je gastronomski vrlo široko, od narezaka preko pačjih prsa u umaku od brusnica pa do telećeg pečenja s krumpirima. Vino je sočno i nevjerojatno užitno. Obavezno kupiti čim izađe na tržište (ovu rečenicu stavljamo ovdje i nama samima kao podsjetnik).
Nije čudo da su se tih dana u Turističkom naselju Stari podrum mogli veseliti uz tamburaše i ponosno prvim gostima prezentirati nove uspjehe. Ovo što su Iločki podrumi uspjeli paralelno – obnoviti jedan od najljepših podruma u regiji, lansirati novu liniju vina (k tome posve drugačiju od svih koje su radili ikad do sad) te pustiti u rad perfektno obnovljen turistički objekt (i to kulturno dobro) s 12 soba – pravo je čudo u svjetskim razmjerima. Zasluga je to cijelog tima tvrtke na čelu s predsjednikom uprave g. Antonijom Kraljevićem.
Uostalom, svratite ovih dana do Iloka. Uživat ćete neizmjerno.
Pogledajte i naš popratni video:
@eatoutzagreb Grad Ilok građanima nudi obilazak novoobnovljenih zidina, Turističko naselje Stari podrum obnovilo je svjetski lijepi podrum 12 metara pod zemljom, a tu je i novi smještaj Granarium – baš kao da si u dvorcu. Dodatno su Iločki podrumi lansirali i novu liniju vina Sofija. A sve su začinili tamburaši. Bravo, divne vijesti za Ilok, grad na istoku Hrvatske. @Iločki podrumi . #ilok #hrvatska #ilockipodrumi #eatoutzagreb #tamburasi #vino #hrvatska???????? #srijem #slavonija #baranja #turizam #izlet #zatebe ♬ original sound – Eat Out Zagreb
fotografije i video: Eat Out Zagreb
© Sva prava zadržana